Obúvame správne svoje deti v dnešnej dobe?

Obúvame správne svoje deti?

Údaje lekárskych štatistík sú varujúce. Kým 99% detí sa rodí s úplne zdravými nohami, s pribúdajúcim vekom sa počet vád nôh zvyšuje - podľa niektorých údajov až na 67%. Alarmujúcim zistením je skutočnosť, že približne jedna tretina prváčikov prichádza do školy s nohami rôzne poškodenými v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi. To svedčí o tom, že mnoho rodičov nevie ako sa správne starať o nohy svojich detí.

Zlý výber obuvi môže poškodiť nohy dieťaťa mnohokrát na celý život. Touto informácií si vám dovoľujeme poradiť pri nákupe obuvi pre vaše deti a uľahčiť rozhodovanie, ktorý z ponúkaných modelov v celej predajnej sieti je pre nich ten najvhodnejší. Ponúkame tiež rady, ako sa starať o zdravý vývoj nôh dieťaťa.

Čím sa nohy deformujú

Deformity nôh vznikajú predovšetkým nosením obuvi, ktorá dobre nepadne - je buď príliš krátka, príliš úzka alebo špicatá. Na druhej strane aj príliš široká obuv, kde noha kĺže ku špici, spôsobuje vážne poškodenie nohy. Ďalšími rizikovými faktormi sú: preťažovanie nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím, nadmerná telesná hmotnosť, nedostatok pohybu a chôdza naboso po tvrdých a rovných podlahách.

Zvláštnosti stavby detskej nohy

Detská noha sa od nohy dospelého človeka líši v mnohých anatomických aj funkčných vlastnostiach:

  • Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa dĺžka, šírka aj proporcie. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 až 18 mm za rok, u starších detí 8-12 mm. To znamená, že vo veku 2 - 3 rokov potrebujú deti 2 až 3 veľkosti obuvi za rok, v predškolskom veku 2 veľkosti obuvi av školskom veku až 3 veľkosti obuvi ročne. Rast nohy nie je plynulý, ale prebieha v skokoch. Preto môžu niektoré deti vyrásť zo svojich topánok už za 2 až mesiace.
  • Detská noha zreje, mení sa vo svojom postoji, tvaru i funkciu. Kosti nohy malého dieťaťa sú dlho chrupavkovité, teda mäkké a schopné sa rýchlo deformovať, buď zlú obuvou alebo nadmerným zaťažením.
  • Detské nohy majú zníženú citlivosť voči bolesti a tlaku. Z toho dôvodu sú deti ohrozené tým, že budú nosiť príliš krátku alebo inak nepadnoucí obuv, bez toho aby si toho boli vedomé.
  • U najmenších detí približne do veku 4 rokov sú v klenbe nožný tukové vankúšiky pretkané pružným a pevným väzivom. Tie majú za cieľ chrániť vyvíjajúci sa nožnej klenby pred možným preťažením. Je teda zbytočné vybavovať obuv pre najmenšie deti komponenty pre podporu klenby.

Ako poznáme zdravotne nezávadnú detskú obuv

Tvar obuvi

Detská obuv musí mať dostatočne priestrannú guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejší je vnútorná hrana obuvi, tým lepšie, lebo palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Varujeme pred módne špicatou obuvou, pretože spôsobuje deformity prstov (vbočený palec, vybočený malíček, kladivkové prsty.)

Materiál zvršku

Vyberajte obuv, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov. Useň a textil sú mäkké, priedušné a absorbujú vlhkosť. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je prispôsobivosť anatomickému tvaru nohy. Iné materiály sú nepriedušné, počas nosenia si stále zachovávajú svoje pôvodné rozmery a neprispôsobia sa tvaru nohy používateľa. Vzniká nepriaznivé klímu vnútri obuvi s možnosťou tvorby plesní, ohrozujúcich zdravie.

Stielka v obuvi

Detské nohy sa pomerne veľa potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je plôška nohy. Preto musí byť každá obuv, zvlášť potom obuv uzavretých strihov, vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vkladacou vložkou zo savého materiálu (useň, textil, príp. Syntetický materiál napr. Typu Cambrelle so zvýšenou priepustnosťou pre vodné pary).

Opätok

Opätok je vnútorný dielec v pätovej časti zvršku obuvi. Noha dieťaťa musí byť v obuvi dokonale fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Preto každá detská obuv uzavretých strihov, resp. sandálová s plnou pätou, musia mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok.

Strih zvršku

Dobrú fixáciu obuvi zaisťuje tiež vhodný strih zvršku, pretože drží pevne nohu proti opätku a bráni posunu nohy v obuvi. Odporúčame obuv šnurovaciu, poprípade uzatváranú pásikom na sponu či suchý zips. Obuv mokasínový alebo lodičkového strihu je nevhodná hlavne pre malé deti. V najmenších veľkostných skupinách vyberajte obuv výhradne členkovú.

Ohybnosť obuvi

V mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba (tj. V oblasti prstových kĺbov) musí byť obuv čo najohybnejšia. Obuv, hlavne pre najmenšie deti musia tzv. "ísť" s nohou a spolupracovať s ňou. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlie chôdze a zdravý vývoj nôh. Ohybnosť (flexibilitu) ovplyvňuje ako druh použitého vrchného materiálu a strihové riešenie, tak najmä druh, hrúbka a tuhosť podošvy. Čím silnejšie je podošva, tým je obuv tuhšia. Odporúčame pri výbere obuvi vyskúšať, aký odpor kladie topánka pri ohybe špičky smerom k priehlavku.

Tlmiace vlastnosti obuvi

Nohy sú ohrozované aj neustálymi tvrdými dopadmi na betón, asfalt, dlažbu. To sa časom môže prejaviť opotrebením kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín a poškodením chrbtice. Prevenciou je podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (styropor, guma, termoplastický elastoméru-TPE, polyuretán-PUR), penové vlepovacia alebo vkladacie vložky (šľahaný prírodný latex), anatomicky tvarované stielky (fusbety) z pružných materiálov.

Podpätok

Podpätky u detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Obuv s vysokými, štíhlymi podpätkami pre deti zásadne neodporúčame.

Hmotnosť obuvi

Často zanedbávanou vlastnosťou obuvi je jej hmotnosť. Tá má byť čo najmenšia, zvlášť keď si uvedomíme, že dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov.