Ako masírovať nohy? Kľúč k uvoľneniu a relaxácii celého tela

Masáž chodidiel je starobylá technika starostlivosti o telo, ktorá má mnoho výhod pre celkové zdravie a pohodu. Táto liečebná metóda sa zameriava nielen na zlepšenie krvného obehu v chodidlách, ale aj na uvoľnenie napätia, zmiernenie bolesti a podporu celkovej pohody. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne vykonávať masáž chodidiel, aké sú jej výhody a na čo si dať pozor.

 

Je dôležité starať sa o naše chodidlá, pretože slúžia ako základ našej stability a pohybu počas celého dňa, a preto si zaslúžia osobitnú pozornosť a starostlivosť na udržanie ich zdravia a pohody. Správna starostlivosť o nohy zahŕňa nielen dôkladnú hygienu a výber správnej obuvi, ale aj pravidelnú masáž a reflexnú terapiu na podporu zdravia nôh a celkového pohodlia tela.

 

Výhody masáže chodidiel

Masáž chodidiel nie je len luxusný zážitok, ale dôležitá súčasť celkovej starostlivosti o nohy, ktorá prináša uvoľnenie chodidiel a celého tela, zlepšuje krvný obeh a obnovuje vitalitu. 

 

Masáž chodidiel má širokú škálu pozitívnych účinkov na telo a myseľ. Medzi hlavné prínosy patria:

 • Zmiernenie napätia a stresu: chodidlá obsahujú množstvo nervových zakončení, ktoré sú prepojené s rôznymi časťami tela. Masáž chodidiel môže stimulovať tieto body a uvoľniť napätie v celom tele.
 • Uvoľnenie celého tela: Masáž chodidiel neznamená len uvoľnenie napätia v dolných končatinách, ale má pozitívny vplyv aj na celkové zdravie a pohodu. 
 • Zlepšenie krvného obehu: Masáž podporuje krvný obeh, čo môže pomôcť znížiť opuchy a bolesti nôh a dolných končatín.
 • Podpora spánku: Masáž nôh môže pomôcť uvoľniť myseľ a telo, čo môže viesť k lepšiemu spánku a odpočinku.
 • Stimulácia orgánov: Na chodidlách sa nachádzajú tzv. reflexné body, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi v tele. Masáž týchto bodov môže pomôcť stimulovať fungovanie týchto orgánov a podporiť celkové zdravie.

Techniky masáže chodidiel

Pri masáži chodidiel je dôležité používať správne techniky, aby sa dosiahol maximálny účinok a minimalizovalo možné zranenie. Tu je niekoľko základných techník, ktoré sa všeobecne odporúčajú:

 • Krúživé pohyby: Začnite ľahkými krúživými pohybmi na chodidlách pomocou palcov. Postupne zvyšujte tlak podľa preferencií, kým vám to nebude vyhovovať.
 • Tlakové body: Nájdite na chodidlách tlakové body, ktoré zodpovedajú rôznym častiam tela a orgánom, a vyvíjajte na ne ľahký tlak pomocou palca.
 • Strečing: Jemne natiahnite prsty na nohách a chodidlá, aby ste uvoľnili napätie v kĺboch a svaloch.

Na čo si dať pozor pri masáži chodidiel?

Pri masáži chodidiel je dôležité mať na pamäti niekoľko bezpečnostných opatrení:

 • Nemasírujte poranenú alebo inak poškodenú pokožku: Masáž by sa nemala vykonávať na miestach s otvorenými ranami alebo infikovanou pokožkou, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.
 • Rešpektujte pocity masírovanej osoby: Počúvajte spätnú väzbu od seba alebo masírovanej osoby a prispôsobte tlak a techniku podľa potrieb a pohodlia.
 • Pozor u tehotných žien: Tehotné ženy musia byť opatrnejšie pri tlaku a masážnych technikách, najmä v oblasti členkov a lýtok.

Ako vykonávať masáž chodidiel?

Tu je jednoduchý postup, ako vykonávať masáž chodidiel:

 • Pripravte si teplú vodu s príjemným aromatickým olejom alebo soľou a ponorte nohy do vodného kúpeľa na niekoľko minút. To pomôže uvoľniť svaly a zmierniť napätie.
 • Začnite jemnými krúživými pohybmi na chodidlách pomocou palcov a postupne zvyšujte tlak podľa potreby.
 • Pomocou palcov alebo vankúšikov palcov vyvíjajte tlak na rôzne tlakové body na chodidlách a jemnými krúživými pohybmi ich masírujte.
 • Teraz presuňte svoju pozornosť na prsty na nohách. Masírujte každý z nich osobitne, pričom začnite od najmenšieho a pokračujte až po palec. Dôkladne ich rozmasírujte, roztiahnite, prejdite medzi ne končekmi prstov a na konci ich jemne stlačte (druhou rukou si pridržujte nechty) - najlepšie je použiť palec a ukazovák. Nechajte ich krátke, len niekoľko sekúnd.
 • Masáž môžete ukončiť jemnými pohybmi a dať masírovanej osobe čas na uvoľnenie a odpočinok.

Hlbková masáž chodidiel?

Nebojte sa počas masáže vyvinúť intenzívnejší tlak. Pevne uchopte chodidlo za pätu. Druhú ruku zovrite v päsť a položte ju na chodidlo, akoby ste miesili cesto. Robte päsťou krúživé pohyby po celej dĺžke chodidla. Tento tlak umožňuje liečivým účinkom masáže preniknúť hlboko do chodidla. Dávajte však pozor, aby bol tlak rovnomerný, a vyhnite sa silnému búchaniu päsťou do chodidla.

Pomôcky na masáž nôh

Pomôcky na masáž chodidiel môžu zahŕňať rôzne nástroje a zariadenia, ktoré pomáhajú zmierniť napätie, stimulovať krvný obeh a zlepšiť celkový stav chodidiel.

 

Masážne valčeky: Masážne valčeky sú valcovité nástroje často vyrobené z peny alebo dreva, ktoré umožňujú valčekovanie chodidiel na uvoľnenie svalového napätia a stimuláciu tkanív. Nazývajú sa aj valčeky na nohy.

 

Masážne loptičky: Tieto loptičky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a s rôznym stupňom tvrdosti a používajú sa na cielenú masáž rôznych oblastí chodidiel. Napríklad tenisovú loptičku možno použiť aj na cielenú masáž chodidiel.

 

Masážne podložky alebo balančné podložky: Masážne podložky sú často vyrobené z plastu alebo dreva a majú rôzne tvarované výstupky a drážky, ktoré pri chôdzi alebo státí na podložke stimulujú body na chodidlách.

 

Elektrické masážne prístroje: Existujú rôzne elektrické masážne prístroje určené špeciálne na masáž chodidiel, ktoré používajú vibrácie, horúcu alebo studenú terapiu alebo kombináciu techník na uvoľnenie svalov a zmiernenie bolesti.

 

Masážne krémy a oleje: Používanie špeciálnych masážnych krémov alebo olejov môže zlepšiť kĺzanie a znížiť trenie počas masáže, čo pomáha uvoľniť svaly a zlepšiť hydratáciu pokožky, čo je tiež mimoriadne dôležité.

 

Masážne kúpele: Masážne kúpele sú vybavené vibračným alebo perličkovým mechanizmom, ktorý poskytuje príjemnú masáž nôh pomocou teplej vody a bubliniek.

 

Tieto nástroje sa môžu používať samostatne alebo v kombinácii s masážou, v závislosti od preferencií a potrieb každého jednotlivca. Pri výbere pomôcky je dôležité zohľadniť individuálne pohodlie a prípadné zdravotné obmedzenia.

 

TIP: Kneippov chodník kombinuje prvky prírodnej terapie s pohybom a masážou, čím ponúka používateľom celkový prínos pre ich fyzické a duševné zdravie.

Reflexné body na chodidlách

Masáž chodidiel zameraná na reflexné body na chodidlách môže byť účinnou metódou na podporu celkového zdravia a relaxácie. Táto terapia má svoje korene v starovekých civilizáciách, napríklad v Egypte a Číne, ale moderný koncept zónovej terapie, ako ho poznáme dnes, bol zavedený a vyvinutý až v 20. storočí. K rozvoju tejto metódy, ktorá sa dnes nazýva reflexná terapia, významne prispel americký fyzioterapeut William H. Fitzgerald a následne Eunice Ingramová.

 

 

Reflexológia je fascinujúca metóda, ktorá vychádza z presvedčenia, že na chodidlách a rukách máme určité body, ktoré sú prostredníctvom energetických kanálov prepojené s orgánmi a časťami tela. Reflexológovia pracujú s týmito bodmi s cieľom odstrániť energetické blokády a podporiť celkové zdravie.

 

 

Reflexná terapia ponúka širokú škálu reflexných plôch, ktoré zodpovedajú rôznym častiam tela:

Hlava a krk: Reflexné body pre hlavu a krk sa nachádzajú v oblasti prstov na nohách na hornej časti chodidla.

Srdce a pľúca: Reflexné body pre srdce a pľúca sa nachádzajú v oblasti medzi druhým a tretím prstom na hornej časti chodidla.

Žalúdok a črevá: Reflexné body pre žalúdok a črevá sa nachádzajú v oblasti medzi tretím prstom a pätou na nárte chodidla.

Obličky: Reflexné body pre obličky sa nachádzajú na vnútornej strane chodidla v blízkosti strednej časti chodidla.

Pečeň: Reflexné body pre pečeň sa nachádzajú v oblasti na vonkajšej strane chodidla, blízko päty.

Toto je len niekoľko z mnohých reflexných bodov na chodidlách a im zodpovedajúcich orgánov. Pri reflexnej terapii je dôležité zohľadniť celkovú anatómiu chodidla.

Zdroj: medicalnewstoday.com