Čo pomáha na opuchnuté nohy?

Trápi vás opuchnuté nohy? Medzi najčastejšie príčiny patrí zlá obuv, horúco, nadváha, nedostatok pohybu, tehotenstvo či niektoré lieky. Poradíme, ako si s týmto problémom poradiť a ako mu predchádzať. Zároveň sme pridali rady o tom, kedy je vhodné navštíviť lekára.

Prečo nohy opúchajú

Otečené členky a chodidlá nie sú ničím neobvyklým, najmä ak ste dlho chodili, sedeli, stáli. V mnohých prípadoch za tým stojí nevhodne zvolená obuv. Počas letných horúčav tento problém trápi až 25 % populácie! Stretávajú sa s ním najmä staršie osoby, ale aj ženy, ktoré čakajú bábätko alebo majú pred menštruáciou. S obyčajným opuchom nôh si môžeme poradiť, prípadne ho aspoň zmierniť.

Keby sa ale k opuchnutým nohám pridali aj ďalšie symptómy alebo tento problém neustupoval, je lepšie zájsť za lekárom . Opuch totiž môže byť signálom aj závažnejších vecí. Môže ísť o dôsledok zranenia. Ale napríklad aj o signál, že je niečo v neporiadku so žilovým a cievnym systémom, máte reumatoidnú artritídu, choré srdce, obličky či pečeň. Ďalším faktom je, že ide o vedľajší účinok niektorých liekov na diabetes, vysoký krvný tlak a antidepresív.

Predchádzajte opuchnutým nohám

Noste zdravotnú obuv

Noha rada opúcha práve kvôli zlej obuvi. Ak ste si zaobstarali topánky, ktoré vás niekde škrtia alebo neposkytujú dostatok priestoru pre chodidlo a prsty, opuch na seba nenechá dlho čakať. Môže sa k nemu pridať aj bolesť nôh av dlhodobejšom horizonte deformácia chodidiel.

Väčšinu času by ste mali tráviť v topánke, ktorá je ortopedická a nijako neubližuje vášmu zdraviu. Zdravotná obuv je tou správnou voľbou. Tým skôr, keď máte atypickú veľkosť alebo širokú nohu - poradíme, ako vybrať obuv na široké chodidlá, aby ste chodili ako v bavlnke.

Pravidelne sa hýbte

Pravidelný pohyb je najlepšou prevenciou nielen proti opuchnutým nohám, ale aj mnohým ďalším neduhom. Od obezity (mimochodom, nadváha je tiež jedným z rizikových faktorov nášho problému) cez cukrovku až po rakovinu. Zvoľte si obľúbenú aktivitu a venujte sa jej pravidelne. Obyčajná prechádzka na pol hodiny denne na slniečku dokáže zázraky. Aj práca v záhradke sa počíta.

Ak máte sedavé zamestnanie, robte si prestávky a čas od času sa prejdite. Pretiahnite si chodidlá, zacvičte s členkami. Trochu svoje nohy rozhýbte, nech sa vám v nich nehromadí krv. Zdravej cirkulácii sa musí pomáhať. Zauvažujte nad kúpou kompresných pančúch. Predchádzajú opuchom a podporujú krvný obeh.

Vyhýbajte sa horúčave a intenzívnemu slniečku

Ak na opúchanie nôh trpíte, snažte sa obmedziť pobyt v horúčave na absolútne minimum. Nechoďte do sauny a veľmi sa neopaľujte na priamom slnku. Príliš vám neprospeje ani horúci kúpeľ – na relaxáciu v fajčiacej vani preto radšej zabudnite.

Ako si uľaviť, keď je problém na svete

  • Studené obklady pomáhajú pri opuchnutých nohách v lete, ale aj kedykoľvek inokedy počas roka. Ďalšou možnosťou je urobiť si vodný kúpeľ zo studenej vody s epsomskou soľou. Ponorte do kúpeľa nohy na 15 až 20 minút. Epsomská soľ z tela odvádza toxíny a pomôže s relaxáciou.

  • Osprchujte nohy striedavo teplou a studenou vodou. Podporíte tak krvný obeh.

  • Umiestnite chodidlá nad úroveň srdca. Tento postup je dobrý najmä pre tehotné a ženy po pôrode – keď cez deň odpočívate a večer idete spať, nohy si podložte vankúšom alebo napríklad aj knihami. Skúste byť na nohách čo najmenej. Radšej ich nechávajte v tejto polohe.

  • Masáže pomôžu s rozpohybovaním lymfatického systému a krvného obehu. Dobre vykonaná masáž by mala zvládnuť odviesť tekutinu z miesta opuchu.

  • Hýbte sa. Vykonajte studené oplachy alebo kúpeľ, dobré je aj šliapať v lavóre so studenou vodou. Potom vstaňte a choďte po miestnosti.

  • Užívajte bylinky a jedzte zeleninu, ktorá pomáha s odvodnením organizmu . Zároveň nepoužívajte toľko soli pri varení. S opuchmi pomáha petržlen, púpava, borievka, žihľava. Medzi močopudnú zeleninu zaraďujeme mrkvu, karfiol, šaláty, uhorky, červenú repu.

Zdroje: WebMD.com